sobota, 24 listopada 2018

O miłości, Charles Bukowski




Autor: Charles Bukowski
Tytuł: O miłości
Wydawnictwo: Noir sur blanc
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 214

moje związki trwają średnio
dwa i pół roku.

Dotychczasowe spotkania z Bukowskim rysują się w mojej pamięci grubymi, zamaszystymi krechami. I zastanawiałam się, jak, do licha, będą wyglądały wiersze w jego wykonaniu? Tak samo jak proza, moi drodzy. Zostawcie na chwilę Mleko i miód oraz inne podobne twory i chwyćcie ,,O miłości’’ Bukowskiego.

Ci z was, którym znana jest jego proza, zapewne kojarzą jego alter ego. Henry Chinasky- hazardzista, alkoholik, babiarz. I pisarz. Odnoszę wrażenie, że w tych wierszach jest jeszcze więcej Bukowskiego. Że udało mu się jeszcze coś tam upchnąć. Coś przemycić.

Wiersze to coś bardziej intymnego i osobistego. Czy szczerego… nie wiem czy Bukowskiemu można w którymś momencie zarzucić brak szczerości.  Ale z pewnością są dobre. Niskie z krytycznym stosunkiem do świata i siebie. Celne i spostrzegawcze jak zwykle, być może dla niektórych zbyt celne.
wszystkie kobiety wszystkie
kobiety wszystkie
sypialnie
dywany
fotografie
zasłony, to
trochę jak kościół tyle
ze chwilami słychać
śmiech

Dostajemy zbiór z wierszami ,,o miłości’’, ale nadal jest ordynarnie, nieraz chamsko i momentami pięknie. Nie mówcie, że czytając Bukowskiego nie odnajdujecie tych fragmentów. Dzieciaka czytającego klasykę przy latarce, który przebija się przez cynicznego mężczyznę z robotniczych dzielnic wielkiego miasta, który nade wszystko upodobał sobie literaturę. Bukowski rozumie dogłębnie ludzką naturę i wywleka ją na wierzch, mówiąc: patrz. ,,O miłości’’ jest właśnie takie.

Bezpruderyjnie opowiada o cielesności, chropowato i zgrzytająco o związkach. Ale wśród tego rozgardiaszu znajduje się miejsce, żeby dwa ciała dopasowały się do siebie i splotły się na moment. Bukowski obdarł w swoich utworach miłość z wszelkich ozdobników, w które zawzięcie ją ubieramy i zostawił ją gołą i bezradną, biorąc ja w ramiona na moment- tylko na tyle, żeby stanęła na nogach.

Pisze o swojej żonie, kochankach i córce. I wśród momentów o pieprzeniu, kurwieniu i leżeniu dupą do góry, pojawiają się przebłyski czułości. Widać je w chrapnięciach ukochanej kobiety czy dzikim spojrzeniu innej. Takie prozaiczne drobiazgi, które zawierają jednak największy ładunek emocjonalny. Są jeszcze wiersze do córki… Te są inne. Piękne od początku do końca. Widać w nich miłość, szacunek i zachwyt córką. Ojcowską dumę i troskę, okazywaną może kulawo, a może adekwatnie dla niego, ale niepodważalną. Te wiersze są przecinkami. Promienieją.

Znajdziemy też takie o pisaniu i samochodzie. Ten o pisaniu jest jednym z moich ulubionych, kiedy Bukowski pisze, że kobiety zawsze odchodziły, bo finalnie przeszkadzało im, że nom stop zajęty jest pisaniem. I że w końcu mógł pisać w spokoju, kiedy odchodziły.

nie wiem dlaczego ludzie myślą że wysiłek
i zapał
mają coś wspólnego z tworzeniem

Poświęćcie czas tej pozycji, jeżeli czujecie się na siłach. Na przyjęcie miłości trochę odstręczającej, wulgarnej i obrzydliwej. I ckliwej w swojej nagości. Jest cos ujmującego w przedstawieniu tego bez wszelkich upiększeń i wygładzeń, o które tak zabiegamy. Może nawet pociągającego.

12 komentarzy:

  1. Raczej nie sięgam po poezję ale zaciekawiłaś mnie. Tematyka wierszy i sposób przedstawienia emocji odbiega raczej od klasyków dlatego z chęcią przyjrzę się tym utworom bliżej

    OdpowiedzUsuń
  2. Może dam się namówić. Lubię odkrywać coś nowego :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie przekonuje mnie taki klimat, kilka razy już do niego podchodziłam, ale zawsze jakby na siłę, z racji obowiązku niż przyjemności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całkowicie rozumiem, że nie każdemu musi pasować :)

      Usuń
  4. Trochę już słyszałam o książkach autora i jestem ich ciekawa. Przekonuję się powoli do wierszy, więc może dam szansę tej pozycji. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiersze, proza. Warto sprawdzić czy jego styl i On sam będzie ci odpowiadał.

      Usuń
  5. O jacie, widzę że szykuje się dość kontrowersyjna publikacja. Przynajmniej tak to odebrałam. Nigdy nie miałam styczności z twórczością autora... no ale mogłabym spróbować, żeby poznać coś nowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie, nie publikacja. Cała twórczość Bukowskiego utrzymana jest w tym tonie :)

      Usuń
  6. Bardzo lubię poezję, ale z "tego" Autora nic jeszcze nie czytałem. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Niestety za poezją nie przepadam :D Czasem jakiś wiersz chwyci mnie za serce, ale są to rzadkie wyjątki. Wątpię więc, bym sięgnęła po te wiersze, tym bardziej, że jednak taki klimat nie za bardzo mi odpowiada :D Choć na pewno jest to coś odświeżającego wśród poezji :D
    Świetna recenzja! ^_^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! C: Rozumiem, że wiersze nie każdy lubi, ale może coś z Jego prozy? :)

      Usuń